Úrokové sazby
Obsah
 » Nabídka » Bydlení » Úrokové sazby

Úrokové sazby

Jaké jsou úrokové sazby, jak si vybrat a jaké jsou varianty?

Pro hypoteční úvěry je charakteristické, že mají úrokové sazby fixované na určité období. V České republice je nejčastěji používaná fixace 1, 2, 3, 5, 10 či 15 let, ale mohou být i jiné varianty. Zvláštní kategorií jsou hypoteční úvěry s variabilní úrokovou sazbou, kde nedochází k zafixování úrokové sazby na určité období, ale výše úrokové sazby je upravována každý měsíc. Na konci fixačního období může klient bez sankcí učinit mimořádnou splátku či celý úvěr splatit.

Úvěry ze stavebního spoření mívají úrokovou sazbu pevnou na dobu překlenovacího období (překlenovacího úvěru), ale občas je v obchodních podmínkách uvedena kratší doba. Po překlenutí na řádný úvěr (přidělený) pak mívají sazbu pevnou po celou dobu splatnosti úvěru. Tato úroková sazba je zaznamenána ve Vaší smlouvě o stavebním spoření. Pokud máte úvěr ve fázi řádného úvěru, tak můžete zpravidla bez sankce učinit kdykoli mimořádnou splátku či celý úvěr předčasně splatit. V době překlenovacího úvěru s tím bývá problém, ale toto bývá ve stavebních spořitelnách velmi odlišné.

Banky i stavební spořitelny nabízejí různé výše úrokových sazeb dle tzv. LTV neboli hodnoty nemovitosti poskytované do zástavy. Nejčastější rozvržení úrokových sazeb je 90%, 85%, 70% LTV, ale existují i jiné varianty-to již záleží na každé bance. Konkrétní finanční zatížení pak může ovlivnit buď výše zástavy či vlastními prostředky. Čím menší částku si půjčujete oproti zástavní hodnotě, tím lepší úrok banka nabízí.

Ve chvíli, kdy můžete nabídnout vlastní prostředky, tak se u stavebního spoření mluví o tzv. akontaci – bývá 10%, 20%, 30%, 40% a každá z variant může mít jinou úrokovou sazbu, kde většinou platí pravidlo – čím větší akontace, tím lepší úrok.

Máte zájem

O více informací?

Kdy vám máme zavolat?
Hned jak to půjde Souhlasím se zpracováním osobních údajů
Souhlasím se zasíláním novinek

Jsme dynamickou makléřskou společností, která učí klienty finančně plánovat.
Prozrazujeme klientům, jak nejlépe zhodnotit finanční prostředky a správně zabezpečit své vybudované životní hodnoty.

PFP newsletter

Přihlašte se k odběru novinek PFP